slider

Our History

Turgut Pharmaceuticals with its sectoral experience since 1959

Our Collaborations

With strong partnerships, our goal is to build a healthy future

Our Awards

Together, we won on the journey that rewards success

Sustainability

We are making a mark on health and the future with green innovation

Corporate


Turgut Pharmaceuticals

Biotechnological Pharmaceutical Company

article

Our Vision

To be a leading and preferred international biopharmaceutical company with the strength we derive from innovation, superior quality and production understanding, high teamwork spirit and excellent relations and by acting with absolute respect for the environment.

Our Mission

To continue working with passion in order to serve human health in the best way and to increase the quality of life of the society by offering high quality products to the use of patients, with our determined and efficient work with our expert teams.

“Building the future in the light of the past, always seeking perfection.”

article

Tutkumuz

“Yeniliklere açık, dinamik ve işi konusunda en uzman kişilerden oluşan ekibimizle; insan sağlığı ve çevre için tüm gücümüzle çalışıp hedeflerimize ulaşmak en büyük tutkumuzdur.”

Kalite Anlayışı

Yüksek kaliteyi ve bu kalitenin sürekliliğini devam ettirmek TURGUT İlaçlarında hep mutlak öncelik olmuştur. Dünya otoritelerince sürekli yenilenen kalite güvence regülasyonları çerçevesinde, tüm holding bünyesinde kalite anlayışımız, tüm beklenti ve talepleri en etkin şekilde karşılamaktadır.

“Geçmişten geleceğe tüm bilgi birikimiyle...”

article

Felsefemiz

“O ilk günkü vizyon, bugünün haklı gururu...”

“Geçmişin Işığında Geleceği Kurmak" Turgut İlaçları geçmişinden gelen derin deneyime sahip bir yeni jenerasyon şirketidir. Her dönem, beraberinde bir dizi rüya ve özlem getirir. Şirketimiz bünyesinde sağladığımız yenilikçi ve yüksek kalite anlayışı sayesinde iş ilişkilerimize küresel ölçekte değer kattığımıza inanıyoruz.

Bu öyle bir değer ki; dünyanın dört bir yanında, her yerde, her zaman, hep olduğu gibi takdir görecektir. Bu anlayışla çalışmak, bizlere bu yolda ilham veren şirketimizin kurucusuna armağanımızdır.

Tesisimiz

facility

Fako Pharmaceuticals Inc. , with its experience of nearly 70 years, is one of the important entrepreneurial companies of the Turkish industry. Turgut Pharmaceuticals, Inc. is a Turkish pharmaceutical company engaged in the development, production and commercialization of biotechnological drugs, as well as the commercialization of high-tech small molecules. Turgut Pharmaceuticals was founded in 1959 as Fako Pharmaceuticals, Inc. and has been one of the leaders of the pharmaceutical industry in Turkey for nearly sixty years. In 2006, the company was restructured under the name of Turgut Pharmaceuticals, Inc. and started to invest in biotechnology by establishing the Turgut Biotechnology Group in 2014. The main purpose of our company in the field of biotechnology is to develop, produce and commercialize high quality biotechnology products for the Turkish and global markets by establishing a biotechnology infrastructure in Turkey at international standards.

The company collaborated with the world's best service providers in the biotech manufacturing industry for the design of the plant and the supply of systems, equipment and materials. Turgut Gebze Biopharmaceutical Manufacturing Facility, which was started to be built in 2016 to produce biopharmaceutical drugs by Turgut Pharmaceuticals, was established in an area of 15,157 m².